2016-01-03

Stek wołowy z masełkiem koperkowym

Jak przygotować idealny stek? Jak i ile smażyć, aby mięso było krwiste, średnio wysmażone lub wysmażone, ale zachowało swą soczystość i miękkość? Sposób na  jego przygotowanie przedstawię na podstawie rozbefu. Dzisiejsza propozycja to pożywny, soczysty i smakowity stek wołowy, którego smak podkreśla masełko koperkowe. 
Stek wołowy z masełkiem koperkowym
Potrzebne składniki

- stek wołowy
- masło
- świeży koper
- sól i pieprz
- olej rzepakowy (do smażenia)

Przygotowanie
WAŻNE: Przed przygotowaniem należy wyjąć stek z lodówki i pozostawić go w temperaturze pokojowej na około 20 - 30 minut, aby mięso nie doznało szoku termicznego, a po smażeniu nie było twarde i nierówno wysmażone.

KROK 1. Po czasie leżakowania w odpowiedniej temperaturze osuszamy stek ręcznikiem papierowym, a następnie smażymy na dużym ogniu na dobrze rozgrzanym oleju o wysokiej temperaturze palenia (rzepakowym lub słonecznikowym). Mięso smażymy w każdej strony przez:

- 2 do 3 minut - aby stek był krwisty
- 3 do 4 minut - aby stek był średnio wysmażony
- 4 do 5 minut - aby stek by dobrze wysmażony

KROK 2. Na minutę przed końcem smażenia układamy na wierzch plaster masła wymieszanego ze świeżym koperkiem. Stek solimy po usmażeniu - w przeciwnym razie stanie się on twardy i mało soczysty. Do smaku doprawiamy go także świeżo mielonym pieprzem. Po usmażeniu odstawiamy go dla rozluźnienia włókien, a następnie możemy przystąpić do krojenia. 

Stek podajemy z gotowanymi lub świeżymi warzywami.
Stek wołowy z masełkiem koperkowym

2 komentarze: