2015-10-17

Rogaliki z dżemem wiśniowym

Zapraszam na kolejną podróż w smaki dzieciństwa. Proponuję delikatne, puszyste i niezwykle smakowite rogaliki drożdżowe wypełniane dżemem wiśniowym. Rogaliki są idealne do popołudniowej kawy, ale świetnie smakują też z kubeczkiem ciepłego kakao :)
Rogaliki z dżemem wiśniowym
Potrzebne składniki

CIASTO
- 500 g mąki pszennej typ 650
- około 250 ml ciepłego mleka
- 50 g cukru
- 70 g masła
- 1 jajko + 1 żółtko
- 7 g suchych drożdży
- szczypta soli
- 1 cukier waniliowy
- 0,5 łyżeczki kurkumy

DODATKI
- dżem wiśniowy
- cukier puder
- białko (do posmarowania)

Przygotowanie

KROK 1. Masło rozpuszczamy i studzimy. Do miski przesiewamy mąkę i dodajemy do niej pozostałe suche składniki: cukier i cukier waniliowy, suche drożdże, szczyptę soli oraz kurkumę - wszystko dokładnie mieszamy.

KROK 2. Następnie do suchych składników dodajemy ostudzone masło, ciepłe (ale nie gorące) mleko oraz 1 jajko i 1 żółtko - wyrabiamy ciasto.

KROK 3. Wyrobione ciasto przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1 godzinę.

KROK 4. Po tym czasie ciasto dzielimy na cztery części i każdą z nich rozwałkowujemy* na kształt koła, które dzielimy na 8 trójkątów. Na brzegu każdego z nich układamy 1 łyżeczkę dżemu wiśniowego.

* jeśli ciasto klei nam się do wałka - podsypmy je delikatnie mąką.

KROK 5. Rogaliki zawijamy i układamy na blaszce wyłożonej papierem o pieczenia. Każdy rogalik smarujemy roztrzepanym białkiem.

KROK 6. Blaszkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 - 200 stopni C i pieczemy około 12 minut. Po ostygnięciu rogaliki posypujemy cukrem pudrem.
Rogaliki z dżemem wiśniowym

2 komentarze: