2015-10-10

O jakiej porze powinniśmy pić kawę?

Który smakosz kawy nie lubi delektować się tym napojem tuż po przebudzeniu, fundując sobie odrobinę relaksu oraz dawki pobudzenia przed długim i ciężkim dniem pracy? Czy takie postępowanie jest właściwe? Czy powinniśmy wypijać kawę od razu po wstaniu z łóżka?
O jakiej porze powinniśmy pić kawę?
Według naukowców kawa wypijana zaraz po przebudzeniu nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Wszystko uzależnione jest od poziomu kortyzolu (popularnie zwanego hormonem stresu) czyli hormonu steroidowego wytwarzanego przez korę nadnerczy. Kortyzol charakteryzuje się dobowym rytmem wydzielania oraz ma działanie pobudzające. Jego stężenie we krwi jest najwyższe rano, zaraz po przebudzeniu, dlatego wtedy nie potrzebujemy dodatkowych stymulacji tj. kofeina, która silnie oddziałuje z tym hormonem.

Kiedy więc należy wypić pierwszą filiżankę kawy? Najlepszą porą jest moment, kiedy poziom kortyzolu we krwi zaczyna spadać czyli już po około godzinie do 1,5 po przebudzeniu. Amerykańscy naukowcy określili, że jest to czas pomiędzy godziną 9.30 a 11.30, a najlepsza pora na wypicie pierwszej kawy to godzina 10.30. Wszystko zależy jednak od tego jaki jest nasz rytm dobowy, o której wstajemy i o której kładziemy się spać.

Dlatego najlepiej wypić pierwszą kawę 1,5 godziny po przebudzeniu, kiedy stężenie kortyzolu we krwi zacznie się zmniejszać. A jak wtedy działa na nas filiżanka ciemnobrązowego napoju? Zawarta w kawie kofeina jest naturalnym stymulantem, który działa pobudzająco, poprawia nasze funkcje poznawcze, ułatwia myślenie i zwiększa koncentrację uwagi. Kofeina dostarczona o odpowiedniej porze dnia pomoże nam być bardziej efektywnymi w pracy, a także pomoże lepiej skupić uwagę na wykonywanych czynnościach.

Kiedy wypić drugą filiżankę? Najlepiej wtedy, gdy kofeina z tej pierwszej przestanie już działać, a poziom kortyzolu jeszcze bardziej zacznie się obniżać czyli po jakiś 4 godzinach.

A czy wieczorem powinniśmy pić kawę? Naukowcy zdecydowanie odradzają picie kawy wieczorem. Ostatnią filiżankę powinniśmy wypić do godziny 16.30, a najlepiej na 7 godzin przed snem. W przeciwnym razie możemy rozregulować nasz naturalny rytm dobowy, co poniesie za sobą takie konsekwencje jak trudności z zasypianiem i koncentracją, bezsenność, problemy z porannym wstawaniem, a także może mieć negatywny wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Mimo, iż naukowcy wskazują jak prawidłowo powinniśmy pić kawę oraz odradzają jej picie w godzinach wieczornych, to znam wiele osób, które późną porą piją kawę i nie mają problemów z zaśnięciem oraz właściwym wypoczynkiem. Tak naprawdę picie kawy jest sprawą indywidualną, jednak powinniśmy wziąć pd uwagę pewne korzystne dla naszego zdrowia wskazówki. Pijmy ją więc dla zdrowia, ale w sposób racjonalny.

3 komentarze:

  1. Fantastyczny artykuł, Kasiu :) Wiem, że nie powinnam pić kawy o późnej porze, ale nie potrafię się jej oprzeć :D Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję :) Ja po wieczornej kawie niestety nie zasnę. Kocham jej smak, ale mogę rozkoszować się nim tylko do godzin popołudniowych :) Pozdrawiam również :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piję kawę tylko w pracy. Gdybym wypił ją przed spaniem, nie zmrużyłbym oka.

    OdpowiedzUsuń